Şef_Begüm

Yemeğin Hikayesi

Şef Begüm Jariyawiriya, Yemeğin Hikayesi'nde dünyanın farklı mutfaklarından lezzetleri, zarafet ve ustalıkla buluşturarak sizlere sunuyor. Yemeklere, 13 yıllık tecrübesiyle farklı yorumlar ekleyen Jariyawiriya, yemek tariflerinin yanı sıra özel bilgileri de beIN GURME izleyicileriyle paylaşıyor.

Programda, yemeklerin ait olduğu mutfaklar ve ülkeler hakkında bilgiler verilirken, kullanılan malzemelere dair şaşırtıcı detaylar da yer alıyor.

Yemeğin Hikayesi, Et yemeklerinden balığa, tatlılardan salatalara, restoranlarda görmeye alışık olduğunuz lezzetleri, kendi mutfağınızda hazırlamanızı sağlayacak. Uzak Doğu başta olmak üzere, dünya mutfaklarından en özel tatları, özel misafirlerinize Şef Begüm Jariyawiriya'nın rehberliğinde sunacaksınız.

Begüm Jariyawiriya

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nden mezun olduktan sonra akademik kariyerine Amerika'da devam etti. Dünyanın en prestijli gastronomi okullarından biri olan Johnson&Wales University'de aşçılık sanatları üzerine iki ayrı eğitim aldı ve onur derecesiyle mezun oldu.

8 yıl süren akademik kariyerin ardından Amerika ve Türkiye'de, ünlü restoran ve otellerde çalışmalarını sürdürdü. Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü açılış ekibinde yer alan Jariyawiriya, 2013 yılından bu yana da eğitmen şef olarak görev yapıyor. Öğrencilerine teori ve pratiği bir arada öğretirken, iyi birer şef olmanın anahtarlarını da sunuyor.

Jariyawiriya, akademik kariyerini, aynı üniversitede iletişim doktorasıyla sürdürürken, Türk Mutfağı'nın dünyaya tanıtılması konusunda da çalışmalar yürütüyor. Çikolata sanatı, kahvaltı, Amerikan Mutfağı ve Türkiye Mutfağı üzerine özel eğitimler alan Begüm Jariyawiriya'nın uzmanlık alanıysa Uzak Doğu Mutfağı.

Jariyawiriya, yemek tutkusunu teknikle birleştirerek, sürpriz ve farklı tatları bir araya getiriyor.