sef_italyan-olunca

Şef İtalyan Olunca

İtalyan Executive Şef Claudio Chinali, et yemeklerinden sebze yemeklerine; balık menülerinden makarnalara uzanan, en gözde İtalyan lezzetlerini beIN GURME izleyicileri için hazırlıyor.
 
Hazırladığı eşsiz tariflerde kullanacağı malzemeleri, tek tek elleriyle seçerek mutfak yönetimi hakkında bildiği her şeyi aktarmakla kalmıyor; en özel, en doğal ve yerel malzemeleri seçerek, İstanbul’un kalbinde İtalyan lezzet esintileri yaşatıyor.
 
Malzeme seçiminden püf noktalarına kadar, İtalyan mutfak kültürünün en ince detaylarını mutfağın merkezine taşıyan Şef Claudio Chinali, mutfağın sınırlarını kaldırarak, beIN GURME’de ŞEF İTALYAN OLUNCA adlı programıyla, herkesin kendi mutfağının şefi olmasının yolunu açıyor.
 

Claudio Chinali

Claudio Chinali Eataly İstanbul'un executive şef'i olarak tüm üretim ve mutfaktan sorumludur. 2010 senesinden beri İstanbul'da yaşayan Chinali, dünya üzerinde birçok farklı restoranda görev yapmıştır. 2006-2010 yılları arasında İtalya'da Bruno Barbieri( kariyeri boyunca 7 Michelin yıldızı alarak en çok yıldız alan İtalyan şef olarak tarihe geçmiştir, şu an Master şef olarak kariyerine devam etmektedir) ve Igles Corelli (1 Michelin yıldızlı, İtalya'nın en önemli eğitmen şeflerinden biridir) gibi İtalya’nın önde geçen şefleri ile çalışarak gastronomi konusundaki bilgisini ve deneyimini arttırmıştır. Birçok İtalyan restoranında danışmanlık vermiş olan Chinali, 2007 yılında gelecek vaat eden genç İtalyan şefler arasında yapılan bir mutfak yarışmasında altın tencere kazanmıştır. Kariyeri boyunca Amerika'dan Belçika'ya birçok farklı ülkede çalışan Chinali, hammaddeden yönetime kadar mutfak hakkında farklı konularda çok yönlü bakış açısı ile yemeğe duyduğu aşkı birleştirerek hem kalbe hem akla hitap etmeyi amaçlıyor.