Kahve?
Cumartesi17:45’te

Kahve?

30 yıl önce Avustralya’da başladığı kahve uzmanlığını son üç yıldır Türkiye’de sürdüren ve ayrıca İstanbul Üniversitesi’nde baristalık eğitimleri veren kahve uzmanı Sam Çeviköz’ün sunumuyla yepyeni bir televizyon programı başlıyor: “KAHVE?”
3. nesil gurme kahve akımının öncülerinden biri olan Sam Çeviköz her bölümde kahve severleri belki de hiç bilmedikleri bir dünyaya götürecek. Dünyadaki tropik iklim kuşağında yetişen kahve çekirdeklerinin çıktığı o uzun yolculuk elimizde tuttuğumuz kahve fincanlarında son buluyor… Peki, ama bu yolculukta çekirdeğin başına neler geliyor? Kahve çekirdeği nasıl kavruluyor? Hangi kavurma şekli sizin damak zevkinize daha uygun? Belki de ilk kez duyacağınız kahve demleme yöntemleri… Kahve ile yapılan diyet tarifler, kahvenin yanında ikram edilen muhteşem tatlılar, hatta kahve ile yapabileceğiniz güzellik formülleri. Profesyonel kahve dünyasından, amatör kahve tutkunlarına kadar herkesin bu programda bulabileceği çok önemli bilgiler olacak.
Bu programda kahvenin her halini göreceksiniz, keşke bir de kokusunu duysanız…
“KAHVE?” Her cumartesi 17:45’te beIN Gurme’de!

Sam Çeviköz

1959 Yılı’nda İstanbul’da doğdu. 7 yaşında Avustralya’ya yerleşti. 2012 Yılı’na kadar Avustralya’da yaşadı. Kahve sektörüne kurduğu Numero Uno adlı şirketle girdi. 20 yılı aşkın kahve kavurma tecrübesi olan Sam Çeviköz, sektördeki nitelikli barista açığını gördüğü için, Avustralya’da AASCA (Asian Australian Speciality Coffee Assosiation) tarafından aldığı Barista Eğitmeni sertifikası ile barista eğitimleri verdi. SCAE (Speciality Coffee Assosiation of Europe) tarafından verilen Uluslararası Barista Eğitmeni sertifikası ile 2006 - 2008 yıllarında jürilik görevinde bulundu. Sektörde eğitmen, kavurucu ve toptan kahve tedarikçisi olarak geldiği 2009 Yılı’ndan sonra, İstanbul’a yerleşerek ortakları ile birlikte Türkiye’nin ilk 3. Nesil kahve dükkanlarından olan MOC’u açtı. Tecrübesini ve uzmanlığını, altyapısını ortağı Levent Koçarslan ile birlikte oluşturdukları Micro Roasting tesisi ile birlikte daha yüksek hedeflere uzanmak üzere 2016 Yılı’nın Ocak Ayı’nda yeni markaları FEDERAL’i kurdular.