Görevimiz Yemek
Her Cumartesi18:15’te

Görevimiz Yemek

İki gurme yazar Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’la geziyoruz, yiyoruz, görüyoruz, öğreniyoruz. “Görevimiz Yemek” iki ustanın samimi, çekişmeli, eğlenceli sohbetiyle iştahınızı açacak.

Türkiye’nin birçok yerinde göreceğimiz bu iki üstat gittikleri yerlerde yediklerini, içtiklerini kendi tarzlarına göre yorumluyorlar ve zaman zaman ayrı fikirlere düşüp birbirleriyle karşı karşıya geliyorlar. İki farklı tarzı barındıran ve her ikisi de alanının birer dehası olan Yaşin ve Hünal yemek için bulundukları mekanlarda, eğlenceli atışmalı sohbetin ortasına atıveriyorlar bizi. Ortam bazen kızışacak bazen samimi bir hal alacak bazen de eğlenceden dört köşe olacak. Aynı hikayeyi yaşayan iki kafadar gurmeye sizler de ekranlardan eşlik ederken büyük keyif alacak, esprili, nefis bir sohbetin tam ortasında bulacaksınız kendinizi. Bazen modern bazen otantik bir hale bürünecek olan program “Görevimiz Yemek” iki eski dostun birbirleriyle olan samimiyetinden doğan zevkli sataşmalarının olacağı bölümlerle ekranlarda olacak.

"Görevimiz Yemek" her Cumartesi 18:15'te beIN GURME'de!

MEHMET YAŞİN

20 yılı aşkın bir süredir çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptıktan sonra Atlas dergisini çıkardı. Daha sonra Doğan Dergi Grubu'nda Genel Müdür olarak çalıştı. Daha sonra Doğan Kitap'ı kurdu. Uzun yıllar yayın yönetmenliğini yaptı. Bu süre boyunca birçok genç yazarı okuyucuya tanıttı. Yayıncılıktan sonra CNN Türk televizyonunda 'Yol Üstü Lezzet Durakları' programını yapmaya başladı. Aynı anda Hürriyet gazetesinde, İstanbul Life, Atlas, Capital, Meat and Beef dergilerinde lezzet yazılar kaleme aldı. Hem gazete, hem sosyal medya hem de televizyonda geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Dört kitabı var.

 

TEOMAN HÜNAL

1955 İstanbul doğumlu olan Teoman Hünal, Alman Lisesi'nden sonra İngiltere ve Amerika'da iç mimari okudu. 1990 yılında The North Shield Pub'ı kurdu, halen çoğu franchise 18 şubesi Türkiye'nin en büyük pub zinciri…

Malt viskinin Türkiye'de tanınması için emekleri için İskoçya'da "Keeper of the Quaich" madalyası ile ödüllendirildi.

Yeni Binyıl, Sabah gazeteleri ve çeşitli dergilerde 20 yıldır yeme-içme ve seyahat yazıları yazdı, halen her pazar Vatan gazetesinde seyahat yazıları yazıyor.