Bıçağın İki Yüzü
Pazartesi, Çarşamba, Cuma14:20

Bıçağın İki Yüzü

Şef Murat Bozok’un sunuculuğunda yemek programlarına yeni bir soluk kazandıracak yapım Bıçağın İki Yüzü adını taşıyor. Program önemli bir gastronomik mesele olan malzemelere odaklı. Bilindiği üzere yeme/içme sektörü, sağlık ve lezzeti buluşturan trendlere yönelmekte. Bu yönelimde başrolü malzemelerin mevsimsel, doğru ve çok yönlü kullanımı alıyor. Murat şef de her bölümde tek bir malzemenin birbirinden farklı ve bir o kadar da etkili iki kullanımını örnekleyecek. Tereyağının bir Antep künefesine taşıdığı rayiha ile Fransız usulü bir dana madalyona kattığı boyut art arda, yan yana sergilenecek. Chili biberler önce bir bıldırcını sonra da çikolataları lezzetlendirecek. Değişik pişirme ve işlenmeler sırasında, farklı mutfaklarda malzemelerin üstlendiği şaşırtıcı ölçüde farklı roller ekrana taşınacak. Program Murat Bozok’un yeme/içme sektöründe oldukça farklı alanlarda edindiği deneyimi rengârenk ve ufuk açıcı bir ekran serüvenine dönüştürecek.

Bıçağın İki Yüzü, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 14:20'de beIN GURME ekranlarında…

MURAT BOZOK

Murat Bozok, 6 Aralık 1975 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra radikal bir karar ile sevdiği meslek olan aşçılığı seçti. Amerika’ya yerleşerek Johnson & Wales Üniversitesi’ne kayıt oldu. Buradaki iki senelik eğitimini sürdürürken bir yandan da Rhode Island’daki restoranlarda çalışmaya başladı.

Mezun olduktan sonra ilk ciddi iş tecrübelerini Hyatt Park Boston, Ritz Carlton New York ve Ritz Carlton Boston’da edinen Bozok, çok geçmeden Michelin kavramıyla tanıştı ve Michelin yıldızlı restoranlarda çalışabilmek için Alain Ducasse, Joel Robuchon, Pierre Gagnaire gibi dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflere mektuplar yazmaya başladı. Yoğun çabalarının ardından ilk yanıt Pierre Gagnaire’den geldi. Bunun üzerine Sketch isimli 1 Michelin yıldızlı restoranda çalışmak üzere Londra’ya gitti.

Sonrasında, Gordon Ramsay Holding’e bağlı 3 Michelin yıldızlı Royal Hospital Road ve 1 Michelin yıldızlı Angela Hartnett at Connought’ta toplam 2.5 yıl çalışan Bozok, Gordon Ramsay Grup’tan ayrılarak Paris’teki 2 Michelin yıldızlı L’atalier de Robuchon’da çalışmaya başladı. Burada geçirdiği 8 aydan sonra ise Londra’ya geri dönerek buradaki L’atalier de Robuchon restoranının kurulmasına katkıda bulundu.

Robuchon’la çalıştıktan sonra tekrar Gordon Ramsay Holding’e dönen Bozok, 2 Michelin yıldızlı Petrus’a sous-chef olarak atandı. Yaklaşık 1.5 yıl kadar burada kalan Bozok, Gordon Ramsay’in İngiliz pub’larını gastro-pub’lara dönüştürme projesine bağlı olarak The Devonshire’da head chef ve sonrasında da alınan tüm pubların co-head chefi olarak görev aldı.

2009 yılında Türkiye’ye geri dönen Murat Bozok, 'Mimolett' isimli fine-dining restoranını açtı. 'Mimolett 'ile sayısız ödül alan Murat Bozok, aynı zamanda uzun süredir düzenli olarak Milliyet gazetesinde yeme-içme üzerine yazılar yazmaktadır.

Yeme-içme sektörünün en önemli ayaklarından bir tanesi olan aşçılık okulları ile ilgili projesini gerçekleştirmek üzere 2014 yılında 'Murat Bozok's Kitchen'ı kurdu. Şu anda yoğun bir şekilde 'Murat Bozok's Kitchen'ı dünya çapında başarılı bir okul yapmak için çalışmaktadır...