Yayın Akışı

00:50 GÖREVİMİZ YEMEK
01:25 GASTRONOMİ MACERALARI
02:05 SICAK FIRIN
02:35 KOLAY MUTFAK
02:55 SOFRALARIMIZ
03:25 EKS 101
04:00 PATISSERIE
04:30 WILCO'YLA YAŞASIN YEMEK
05:10 İŞŞŞTE BU
05:40 KOLAY MUTFAK
06:00 UNUTULMUŞ REÇETELER
06:30 İŞTAHLI ÇOCUKLAR
06:55 EKS 101
07:30 HEP FİT
07:50 İŞTAHLI ÇOCUKLAR
08:20 SOFRALARIMIZ
08:55 SICAK FIRIN
09:30 İMZA YEMEKLER
10:05 SOFRALARIMIZ
10:40 HEP FİT
11:00 ŞERİFE İLE YAŞAM
11:00 ŞERİFE İLE YAŞAM
11:40 ÜNİŞEF
12:15 ÇOCUKLAR AÇIK MUTFAKTA
12:40 GÖREVİMİZ YEMEK
13:15 ELİF İLE LEZZET YOLCULUĞU
13:55 GASTRONOMİ MACERALARI
14:35 YES CHEF
15:10 LEZZETIN USTALARI S.2 EP: 76
15:30 WILCO'YLA YAŞASIN YEMEK
"TATLININ EKŞİSİ" ÇARŞIDAN ALDIM BİR TANE. EVE GELDİM BİN TANE... WİLCO VAN HERPEN, BU KEZ BİR BİLMECENİN İZİNDE, ŞANLIURFA’NIN BÜYÜLEYİCİ ATMOSFERİNDE İLERLİYOR… BEREKET VE BOLLUĞUN SİMGESİ NARLA YAPILAN BİRBİRİNDEN LEZİZ TATLAR EKRANLARA GELİYOR.
16:10 İDİL'DEN
NE YEMEK YAPSAM DİYE DÜŞÜNÜRKEN KAYBETTİĞİNİZ VAKTİ SİZE GERİ VERECEK OLAN İDİL YAZAR, KOLAY VE HERKESİ MUTLU EDEN YEMEKLERİYLE MUTFAKTA HARİKALAR YARATILABİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR. BU BÖLÜMDE, SALSALI IZGARA BARBUN, YAZ SALATASI VE ORMAN MEYVELİ GALETTE YAPIYOR.
16:45 ŞERİFE İLE YAŞAM
PERMAKÜLTÜR TASARIMCISI VE ŞEF ŞERİFE AKSOY BU BÖLÜMDE “SIFIR ATIK” FELSEFESİNE UYGUN BİR MENÜ HAZIRLIYOR. ZEYTİNYAĞLI GÜLBİBERLİ YEŞİL DOMATES, KIRMIZI PATATESLİ ETLİ YEŞİL FASULYE YEMEĞİ VE FASULYENİN KENARLARINDAN AYIKLANARAK GENELLİKLE ÇÖPE ATILAN BİR ÜRÜN OLAN, FASULYE KILÇIĞI ÇORBASI... AKSOY’UN SLOGANI YİNE AYNI: MEVSİMSEL, YEREL, DOĞAL VE TAZE...
17:25 ÜNİŞEF
KEMAL UÇAR'IN SUNDUĞU, ÜNİŞEF’İN GEZEN MUTFAĞI İLE; ŞEFLER MUTFAĞA GÖTÜRÜLMÜYOR, ONUN YERİNE MUTFAK ŞEFLERİN AYAĞINA, ÜNİVERSİTENİN KAMPÜSÜNE GİDİYOR. BU BÖLÜMÜN KONUK ÜNİŞEFLERİ KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ 'NDEN AKSAY KOMŞU VE ÇAĞLA KATKAT; HARDALİYELİ PAPAZ YAHNİSİ VE HASUDE DOLGULU PANCAR SOSLU ARMUT TATLISI YAPARAK ÜNİŞEF MUTFAĞINI LEZZET ŞÖLENİNE ÇEVİRİYORLAR.
18:00 ÇOCUKLAR AÇIK MUTFAKTA
ŞEFİMİZ DİDEM DOĞRU, HER HAFTA İKİ ÇOCUK ŞEFİ MUTFAĞINDA AĞIRLIYOR. YAPACAKLARI YEMEKLER İÇİN ALIŞVERİŞ YAPTIKTAN SONRA ŞEFİMİZİN TARİFİNE GÖRE ÇOCUKLAR YEMEKLERİ YAPIYORLAR. BİR ÇOCUĞUN RUHUNU GÖRMEK İSTİYORSANIZ İLK ÖNCE ONUN ÇİZDİKLERİNE BAKIN... ÇOCUKLAR AÇIK MUTFAKTA BU BÖLÜMÜNDE MANDALA ÇİZİMİNDE USTA BİR İSİM OLAN ASLIHAN AKSUM'LA ÇOCUK DÜNYASININ DERİNLİKLERİNE DOĞRU SAMİMİ BİR YOLCULUĞA ÇIKIYOR. ÇEMBERLERİN VE RENKLERİN SİHİRLİ DÜNYASI EKRANLARA GELİYOR.
18:25 GÖREVİMİZ YEMEK
GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NİN ADINDAN EN ÇOK SÖZ ETTİREN İLLERİNDEN BİRİSİ OLAN DİYARBAKIR’DAKİ GURME KEŞİFLER İÇİN MEHMET YAŞİN VE TEOMAN HÜNAL BU HAFTA DA GÖREVDE. İZLEYİNCE IŞINLANMAK İSTEYECEĞİNİZ, AĞIZLARDA SULANMA YARATACAK DİYARBAKIR GEZİSİNDE; HİNDİCİ ÖMER USTA, DİYARBAKIR LAHMACUN MERKEZİ, ÇİĞKÖFTECİ HACI SİRAÇ, İS’LO KEBAP VE HANCI ET’E GİDEN YAŞİN VE HÜNAL’IN BU LEZZETLİ GEZİSİ EKRANLARA GELİYOR.
19:00 ELİF İLE LEZZET YOLCULUĞU
ELİF İLE BU BÖLÜMDE ST TROPEZ’İN DENİZE AÇILAN DAR SOKAKLARINDA DOLAŞIYORUZ. PAUL SIGNAC VE HENRI MATISSE TABLOLARINDAN YELKEN YARIŞLARINA UZANAN YOLCULUĞUMUZ, BİR DOST MUTFAĞINDA PRATİK VE LEZİZ BİR TARİFLE TATLANIYOR.
19:40 GASTRONOMİ MACERALARI
DÜNYA MUTFAKLARININ RİTMİNİ AYHAN SİCİMOĞLU'YLA TUTMAYA HAZIR MISINIZ... AYHAN SİCİMOĞLU İLE GASTRONOMİ MACERALARI BU BÖLÜMDE PORTO RİKO’NUN BAŞKENTİ SAN JUAN’DA.AYHAN SİCİMOĞLU İLE İLK ÖNCE SOKAK LEZZETLERİNİ TADINA BAKIYOR ARDINDAN BİR HALK LOKANTASINA GİDİP ŞEF WİLLİAM İLE PORTO RİKO’NUN MEŞHUR YEMEKLERİNDEN MOFONGO YAPIYORUZ. Program detayı için tıklayın
20:20 YES CHEF
BU BÖLÜMDE "İTALYAN ELİ" EKRANLARA GELİYOR.
20:55 LEZZETIN USTALARI S.2 EP: 74
ANADOLU’NUN DÖRT BİR YANINDAKİ LEZZET USTALARININ SIRA DIŞI HİKAYELERİ VE BAŞARI SIRLARI “LEZZETİN USTALARI” PROGRAMIYLA EKRANLARINIZA GELİYOR. LEZZETİN USTALARI'NDA BU HAFTA KASTAMONU'DAYIZ. MEŞHUR KASTAMONU DÖNERİNİ, ÜÇÜNCÜ KUŞAK OLARAK DEDESİNDEN ÖĞRENDİĞİ GİBİ YAPMAYA DEVAM EDEN NAİL USTANIN HİKAYESİNİ EKRANA GETİRİYORUZ.
21:15 İDİL'DEN
NE YEMEK YAPSAM DİYE DÜŞÜNÜRKEN KAYBETTİĞİNİZ VAKTİ SİZE GERİ VERECEK OLAN İDİL YAZAR, KOLAY VE HERKESİ MUTLU EDEN YEMEKLERİYLE MUTFAKTA HARİKALAR YARATILABİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR. BU BÖLÜMDE, KURU BÖRÜLCE SALATASI, ÇITIR LEVREK VE KARİDESLİ ARPA ŞEHRİYE PİLAVI YAPIYOR.
21:45 TADI BAŞKA
DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA SEKTÖRE ÖNCÜLÜK EDEN RESTORANLARDA ÇALIŞAN ŞEFİMİZ TOLGAR MİRELİ, SİZLERİ TÜM TEKNİK İNCELİKLERİYLE ÜST DÜZEY AŞÇILIĞIN ÜRÜNLERİYLE BULUŞTURUYOR. ULUSLARARASI MUTFAKLARDAN ORJİNAL, İLHAM VERİCİ LEZZETLER İÇİN, YEPYENİ BİR ADRES VAR: TADI BAŞKA. SUNUCU ŞEFİMİZ TOLGAR MİRELİ, HERKESİ, TÜM TEKNİK İNCELİKLERİYLE ÜST DÜZEY AŞÇILIĞIN ÜRÜNLERİYLE BULUŞTURACAK.
22:20 SOFRALARIMIZ
ŞEFİMİZ ÇİĞDEM SEFEROĞLU, GÜNÜN HER ÖĞÜNÜNE AİT, YEREL VE GELENEKSEL OLANDAN İLHAM ALAN, LEZİZ VE MODERN SENTEZLER SUNAN YEMEKLER VE TATLILAR YAPIYOR. BU BÖLÜMDE, ŞEFİMİZ, PORTAKAL SOSLU LEVREK, MİDYELİ LAHANA DOLMASI VE ÇİKOLATALI UN HELVASI YAPIYOR.
22:55 İKİ ŞEKERLİ BİR SADE
YİĞİT ALICI'NIN MODERATÖRLÜĞÜNÜ YAPTIĞI İKİ ŞEKERLİ BİR SADE'DE, MAGAZİN GAZETECİSİ ŞİRİN SEVER YORUMLARIYLA, ÜNLÜ ŞEFLERİMİZ ÖZGÜN YEMEKLERİYLE PROGRAMA LEZZET KATIYOR...